1999 Wielkie zmiany na koniec roku

Nowy zakład, nowy produkt i system jakości Stolarki Wołomin SA

W październiku tego roku Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wręczył Stolarce Wołomin SA certyfikat systemu jakości ISO 9002, otworzył także zakład wytwórczy – nowego na polskim rynku produktu – podłóg warstwowo klejonych.

Uroczystość wręczenia certyfikatu ISO oraz otwarcia zakładu podłóg warstwowo klejonych. Od prawej: Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, Leszek Mazurkiewicz – prezes Zarządu Stolarki Wołomin SA, Witold Flis – KEMA.

Konkurencja w branży stolarki otworowej jest w Polsce ogromna. Powstało wiele zakładów ostro rywalizujących ze sobą jakością i atrakcyjnością produktów. Rosną także wymagania odbiorców. Podjęcie działań na rzecz ciągłego doskonalenia jakości produkcji i obsługi klienta staje się decydujące o pozycji firmy na rynku. Stolarka Wołomin SA jest niekwestionowanym liderem sektora, mimo to zarząd i kadra spółki zdecydowali, że firma musi pójść jasno wytyczoną drogą dalszego rozwoju.

Najważniejszym kierunkiem rozwoju było postawienie na jakość. „Polityka Jakości” podpisana przez Leszka Mazurkiewicza, prezesa zarządu, zakłada stałe doskonalenie jakości wyrobów, wychodzenie naprzeciw potrzebom odbiorców w zakresie asortymentu, standardu i estetyki produktów, jak również doskonalenia jakości obsługi klientów.

W kwietniu 1997 r. zarząd spółki podjął decyzję o wdrożeniu w przedsiębiorstwie systemu jakości według norm ISO 9002. W dniu 20 października 1999 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wręczył prezesowi Leszkowi Mazurkiewiczowi certyfikat ISO 9002, przyznany Stolarce Wołomin SA przez KEMA RQP – jednostkę certyfikującą.

– System zapewnienia jakości w Stolarce Wołomin SA jest ukierunkowany przede wszystkim na klienta, jego potrzeby są bowiem priorytetem dla firmy. Funkcjonuje już w momencie przyjmowania zamówienia – kiedy trzeba zdefiniować potrzeby odbiorcy, poprzez produkcję – do dostawy wyrobu do klienta – informuje Zdzisław Maliszewski, pełnomocnik ds. jakości Stolarka Wołomin SA.

System jakości w Stolarce Wołomin jest tak skonstruowany, że funkcjonuje jak żywy organizm, ciągle się doskonali, dodatkowo jest sprawdzany co pół roku przez audytora zewnętrznego.

– W momencie wyboru firmy certyfikującej było istotne, aby zaproponowana metoda opracowania systemu była wypracowana oddolnie. Teraz zasadą jest, że sam pracownik kontroluje swoją pracę – twierdzi Zdzisław Maliszewski.

Wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klienta wołomińskiej Stolarki doskonale obrazuje fakt, że firma każdego roku wprowadza do swej oferty 1-2, a nawet 3 nowe produkty, które powstały niejako na życzenie odbiorców, zgłaszane np. w ankietach rozsyłanych przez firmę. Poprawa jakości obsługi klienta w praktyce wyraża się także w utworzeniu na terenie firmy centrum obsługi klienta – dla odbiorców indywidualnych oraz wydzielonej komórki do obsługi klientów instytucjonalnych. Ponadto handlowcy działający w terenie są wspomagani przez zespół przedstawicieli regionalnych.

– Załoga firmy doskonale zdaje sobie sprawę, że w warunkach ogromnej konkurencji stałe doskonalenie jakości jest koniecznością, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami. Dlatego wdrożenie systemu ISO spotkało się ze zrozumieniem u pracowników. Zapewne ułatwił to fakt, że pracownicy są w znacznej części współwłaścicielami firmy, jako jej akcjonariusze identyfikują się z przedsiębiorstwem – uważa Tadeusz Mackiewicz, koordynator prac nad wdrożeniem systemu ISO.

Stolarka Wołomin SA chlubi się długoletnią tradycją, powstała w 1953 r. jako Zakład Stolarki Budowlanej w Wołominie. W grudniu 1992 r. Zakład Stolarki Budowlanej SA – utworzony przez załogę przedsiębiorstwa, na podstawie umowy ze skarbem państwa, przejął w leasing mienie dotychczasowego państwowego przedsiębiorstwa.

– Na rynku stolarki budowlanej zdobyliśmy pozycję niekwestionowanego lidera, jesteśmy największym producentem w Polsce, a nawet w Europie. Wytwarzamy co roku ponad milion okien i drzwi, oferujemy wiele odmian i wzorów, produkowanych zarówno w wielkich seriach, jak i na indywidualne zamówienia – informuje Leszek Mazurkiewicz, prezes Zarządu Stolarki Wołomin SA.

Od 1993 r. przedsiębiorstwo notuje stały wzrost obrotów. Przychody ze sprzedaży w 1996 r. wyniosły     152  880 tys. zł, dwa lata później już 205 317,6 tys. zł. Produkty wołomińskiej firmy wykorzystują m.in. Budimex SA, Warbud, Exbud Holding, Jedynka Poznań, Mostostal Warszawa, Daewoo – FSO Motor, Politechnika Warszawska, KPBP Bick SA, Elektrociepłownie Warszawskie SA.

Długa jest lista nagród i wyróżnień, którymi chlubi się Stolarka Wołomin SA. W 1997 r. przedsiębiorstwo otrzymało godło „Teraz Polska” za okna jednoramowe. Okna Hermetic o konstrukcji drewnianej zostały nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich Budma ’98. W ostatnim czasie Kapituła Mazowieckiej Nagrody Jakości postanowiła przyznać to wyróżnienie Stolarce Wołomin SA.

Wręczenie certyfikatu ISO 9002 Stolarce Wołomin SA zbiegło się z uroczystym otwarciem nowo wybudowanego zakładu podłóg warstwowo klejonych. Inwestycja kosztowała 30 mln zł. Będzie się tu wytwarzać 500 tys. mkw. podłóg rocznie. Podłogi warstwowo klejone są nowością na polskim rynku. Deska podłogowa jest zbudowana z trzech, odpowiednio uformowanych warstw drewna, sklejonych ze sobą. Warstwę zewnętrzną wykonuje się z twardych gatunków drewna szlachetnego, odpornych na ścieranie, o dużych walorach estetycznych. Wszystkie zastosowane tu materiały są surowcami naturalnymi.

Warstwa wykończeniowa podłogi pozwala na zastosowanie trzech, a docelowo czterech gatunków drewna. Dzięki temu taką podłogę można wkomponować do każdego wnętrza, niezależnie od wielkości czy wystroju. Zastosowanie jest również bardzo szerokie, doskonale sprawdza się zarówno w mieszkaniach, jak i obiektach użyteczności publicznej. Konstrukcja pozwala na dowolne wzory i układy, w zależności od oczekiwań klienta oraz od wielkości pomieszczenia. Zaletą nowej podłogi jest także bardzo prosty montaż. Elementy podłogi, zaopatrzone w złącza, układa się jak klocki.

Piotr Janczarek

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 262 (5427) 09 listopada 1999 r.